Izvajalke: Tara, Urška, Kaja
Potek delavnice:
1. Tiktak bum (namizna igra)
2. Gnezdo:
Namen: Izkušnja skupinske dinamike med opravljanjem naloge, reševanje konfliktov in problemov, timsko delo in vodenje v skupini in izkušnja komunikacije v timu.
Potek: Preden se igra začne nekje v prostoru obesimo jajca, tik pod vrhom stropa oz. odvisno od višine stropa, na vrvico in pripravimo material. Obesimo toliko jajc, kolikor je skupin in tako, da so oddaljena drug od drugega, po možnosti tako, da se skupine med seboj ne bodo videle. Manjše skupine (4-6 ljudi) peljemo k obešenemu jajcu in materialu, ki smo ga pripravili pred začetkom.
V malih skupinah jim povemo navodila: Iz materiala, ki ga imajo pripravljenega naj naredijo karkoli (gnezdo) tako, da bo jajce, ko bomo odstrigli vrvico priletel varno na tla (da se ne bo razbil). Zato imajo 20 minut časa. Lahko uporabijo ves material, ali pa tudi ne, pomembno pa je, da ne smejo dodati ničesar.
Po 20 minutah skupine predstavijo svoj izdelek, nekdo odstriže vrvico in vidimo, kako je gnezdo in ostalo kar so v skupini naredili opravilo svojo nalogo.
Materiali za vsako skupino posebej:
eno jajce, nekaj časopisnega papirja, škarjice, vrvica, selotejp, nekaj A4 listov, 1 A3 list, 1 flumaster
Refleksija:
Lahko v skupinicah, ali v vsi skupaj:
Kako ste zadovoljni s svojim izdelkom?
Kakšne različne vloge ste imeli v skupini?
Ste imeli vodjo? Kako ste jo določili?
Kako ste se dogovarjali, kaj boste naredili?Ali ste vsi sodelovali? Kaj ste naredili? Česa niste naredili? Kako bi lahko izboljšali vaše delo v skupini?''
3. Aktivno poslušanje: Uporabniki se razdelijo v dvojice (lahko naključno, lahko jih razdelimo mi). Vsaka dvojica dobi svoj listek, na katerem so navodila, nakar pred celotno skupino izvede kratki pogovor. Dvojica, ki ima na listku številko 1, začne. Vsi ostali dobijo navodilo, da natančno opazujejo pogovor. Po končanem pogovoru na opazovalce naslovimo nekaj vprašanj in nato nadaljuje naslednja dvojica.
4. Pisanje in risanje: vsak udeleženec napiše en stavek na začetek papirja in ga poda naprej, naslednji udeleženec nariše kar je opisano v stavku in prepogne list, da se vidi samo risba, naslednji skuša razbrati kaj risba pomeni in napiše v stavku pomen risbe in zopet prepogne papir, da je viden le dopisan stavek, naslednji nariše sliko, ki predstavlja stavek in tako naprej. Ko popišemo/porišemo cel list, ga razgrnemo in vidimo kaj je nastalo.
5. Papirna krogla - tekmovalci dobijo papir, ki ga morajo zmečkati v kroglo in jo skušati zarolati po tleh do določene točke. Tisti, ki zarola kroglo bližje točki zmaga.
Material: igra Tiktak bum, več papirja, več pisal, listki, jajca, časopisni papir, selotejp, škarje, par banan, bonboni