Izvajalke: Nuša, Kaja
Tematika delavnice: komunikacija
1. (Kaja) Opiši svoje počutje:
a) z besedami
b) s kretnjami (pantomino)
c) z izrazom na obrazu
d) z zvokom (zapoj, glasbena zvrst, pesem, naslov pesmi, verz/kitica...)
e) z barvo
f) z naslovnico v časopisu
g) z verzom/mislijo/metaforo
h) z risbo/skico
i) z zgodbo/risanim junakom/filmskih igralcem
j) z vremenom
Več vrst komunikacije: besedna(verbalna)/neverbalna
2. (Kaja) RISANJE LIKA -ENOSMERNA, DVOSMERNA KOMUNIKACIJA
Namen: Posamezniki dobijo izkušnjo enosmerne (brez preverjanja, spraševanja) in dvosmerne (preverjanje, spraševanje) komunikacije.
Potek:Udeleženci razdelimo v pare:
v parih in se usedejo drug nasproti drugega, tako da se skupaj dotikajo le s hrbti.
a) govori le tisti, ki ima risbo
Nato eden v paru dobi risbo, drugi pa prazen list in pisalo. Tisti, ki ima risbo, jo čimbolj natančno opisuje drugemu, ta pa ne sme nič spraševati, komentirati. Ko končata, pogledata, kaj je nastalo.
b) govorita lahko oba
V drugem delu vaje, pa tisti, ki je sedaj risal, dobi narisano novo sliko in jo opisuje, drugi pa jo riše. Novo pravilo je, da lahko govorita oba. Po končani risbi ponovno pogledata, kaj je nastalo.
Obe vlogi lahko poizkusita oba v paru.
Refleksija v celi skupini: Najprej se ponovno osredotočimo na počutje v posameznem paru in na to, v kateri vlogi se je posameznik počutil bolje in zakaj.
Debata se nato nanaša na komunikacijo, kdaj se srečujemo z enosmerno komunikacijo in kako se počutimo, kaj je potrebno narediti za dobro komunikacijo, zakaj je potrebno v komunikaciji preverjati? Kakšna je komunikacija, če eden le govori in druga le posluša?
3. (Nuša) o UGIBANJE ŽIVALI ali UGIBANJE OSEBE:kdo sem? (omejena kom)
Sedimo v krogu. Vsak udeleženec dobi listek, na katerem je napisana neka žival/oseba, ki si ga prilepi na čelo, tako da ga ne vidi. Potem mora ugotoviti, katera žival je, tako, da ostalim postavlja vprašanja, na katera lahko odgovarjajo samo z ja/ne."
tematika delavnice je lahko komunikacija
za uvod je lahko npr.tale
o POČUTJE (uvodna)
4. (Nuša) 4 na kavč
Gre za to da morata biti dve ekipi, določeni so 4 stoli in na vseh morajo biti clani ene skupine. Ime ti je pa tako, kot imaš na listku, pa listki se vmes menjavajo. Tako da ti veš kateri človek je tvoji ekipi, ne pa kako mu je ime.
Material: listi s slikami, samolepilni listki, različna pisala